drevena-komoda-retro-radio-porcelanova-salka-plechove-vedro-s-kvetmi-dreveny-obklad

Vintage štýl je o spomienkach, nostalgii a časoch minulých. Je však aj o elegancii, odvahe a kontraste medzi starým a novým. Ak chcete svojím interiérom vyrozprávať príbeh a vyplniť ho skutočne originálnymi kúskami, vintage môže byť presne to, čo hľadáte. Čo charakterizuje tento štýl a ako si viete svojpomocne vytvoriť svoj unikátny domov?

Všetko staré nie je vintage

O vintage štýle panuje mylná predstava, že zahŕňa všetky možné starožitnosti. V skutočnosti však reprezentuje predovšetkým pôvab 40. rokov 20. storočia, ako aj oslavu konca druhej svetovej vojny. Vintage štýl sa vyznačuje eleganciou, kvalitnými a prírodnými materiálmi, výraznými prvkami a starožitným nábytkom zo 40. a 50. rokov minulého storočia. Okrem toho tento štýl vystihuje aj kombinácia starého a nového.

Ako si zariadiť interiér do vintage štýlu?

Vo vintage interiéri by nemali chýbať sýte farby. Hodí sa sem najmä výrazná oranžová, modrá, zelená, žltá či červená farba. Nepomýlite sa ani vtedy, ak nábytok zladíte do jemných farieb, napríklad do béžovej, sivej alebo krémovej. Záleží na vašich preferenciách a vašej osobnosti. Nebojte sa experimentovať a kombinovať. Vintage praje výrazným kúskom.

vintage-lavica-s-vyrezavanymi-drevenymi-ornamentmi-a-cervenym-vankusom

Atmosféru doplňte starožitným nábytkom – aby bol skutočne vintage, nemal by mať menej ako 30 rokov a viac ako 60 rokov. Ak sa k takýmto kúskom neviete dostať, nezúfajte. Dnes môžete nájsť krásny nábytok, ktorý bol umelo upravený tak, aby pôsobil ako „starý“. Kým starožitnosti nájdete aj za malý peniaz na rôznych online burzách či blších trhoch, nový nábytok so starým vzhľadom nie je lacná záležitosť. Našťastie, existujú techniky, ako tento efekt dosiahnuť.

5 dizajnových tipov, ako si dotvoriť vintage interiér

  • Vintage je o nostalgii a spomienkach. Čo tak zavesiť na stenu množstvo rámikov s fotografiami a obrázkami z vašej minulosti?
  • Ach, tie tapety! Naše babky mali doma otapetovanú obývačku, spálňu a niekedy aj všetky steny v dome. Tapetám praje aj vintage štýl – buďte pri ich výbere obozretní a vyberte si výrazný, no zároveň elegantný motív.
  • Dlhé závesy sú estetické a zároveň praktické. Podľa celkového štýlu vášho interiéru si môžete zvoliť závesy s výrazným kvetinovým vzorom alebo jednoduché jednofarebné, ktoré jemne doladia interiér.
  • Vintage je najmä o doplnkoch – vankúše s kvetinovým vzorom by na vašom gauči nemali chýbať. Nezabudnite ani na drobnosti ako starožitné hodiny, lampy, vázy či svietniky.
  • Veľké zrkadlo s prepracovaným rámom je doslova povinnosťou. Ideálne je, ak bude centrálnym prvkom miestnosti.

calunena-stolicka-vitage-stolik-vyrezavane-zrkadlo-dlhe-zavesy-vyhlad-z-okna-biele-drevene-dvere-na-balkon-starozitna-lampa

Aj poškriabané drevo je krásne

Drevo je pravdepodobne najdôležitejší materiál pri navrhovaní interiéru vo vintage štýle. V tomto prípade platí – čím je drevo staršie, tým lepšie. Nové drevo je síce krásne, ale nemá za sebou históriu vyšliapanej drevenej podlahy alebo dverí z masívu. Vintage je o spomienkach, o príbehu. Škrabance, stopy po hmyze, praskliny alebo opadaná farba sa v tomto prípade nepovažujú za nedokonalosti, práve naopak, sú mimoriadne žiadané.

Vo vintage interiéri by nemala chýbať starožitná drevená skriňa, čalúnené kreslá, pohovka s dreveným rámom a nohami či jedálenský stôl z masívu. Podlaha by mala byť určite drevená.

Ako upraviť drevo?

Aj nové drevo môžete upraviť tak, aby vyzeralo ako staré. Patinovaním to dosiahnete pomerne jednoducho, vyberte si však nábytok vyrobený z dreva, na ktorom bude patina pôsobiť prirodzene. Nábytok z drevotriesky nie je na patinovanie vhodný. Táto technika spočíva v nanesení rôznych vrstiev farieb a ich následnom obrusovaní. Nábytok bude v konečnom dôsledku vyzerať opotrebovane a staro – na niektorých miestach vystúpi na povrch spodná vrstva farby, na iných zase drevo samotné. Na záver môžete povrch uzavrieť priesvitným lakom, aby sa nábytok ľahšie udržiaval a do dreva neprenikala vlhkosť.

Helios

Štruktúra vlákien a priehlbiny sú pri starom dreve výraznejšie. Mnoho ľudí preto zvolí aj kefovanie dreva. Ide o tzv. štruktúrovanie dreva, pri ktorom sa pomocou ručnej oceľovej kefy docieli efekt zvýraznenia vlákien v dreve. Drevo následne nie je hladké a na dotyk pripomína staršie drevo. Kvôli želanému efektu môžete skombinovať kefovanie a následne patinovanie dreva.

drevene-stare-kreslo-so-samlikom-biely-vankus-drevena-lavica-s-kremovym-calunenim

Efekt starej podlahy dosiahnete ručným opaľovaním. Ide o starodávnu techniku ošetrenia dreva. Podlaha sa opáli plameňom, následkom čoho jej povrch zuhoľnatie. Podlahu potom pozametáte, až kým nedosiahne cielený vyšliapaný vzhľad. Napokon podlahu umyte a po úplnom vysušení ju napustite olejom.

Ak sa vám cnie za minulosťou a chcete ju preniesť do súčasnosti, určite pouvažujte nad vintage štýlom pri plánovaní interiéru vášho príbytku. Odvážne vzory, sýte farby, starožitnosti, drevo, ale aj množstvo nostalgických predmetov dodajú vášmu domovu unikátnu atmosféru.

Predchádzajúci článokViete, kedy drevo zväčšuje svoj objem?
Ďalší článokSlovenská rarita – maľované chalúpky v Rajeckej doline
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno