Hoci na prvý pohľad to tak možno nevyzerá, práca s drevom a ochrannými nátermi môže byť za určitých okolností pomerne riziková. Aj z toho dôvodu by ste nemali zabúdať na ochranné prostriedky. Nenadarmo sa totiž hovorí, že prevencia je prvoradá.
Kedy je ochrana potrebná?
Do nášho zoznamu sme zaradili ochranné prostriedky, ktoré sa vám zídu pri mechanickom opracúvaní dreva (pílení, brúsení, vŕtaní atď.) a pri následnej práci s chemickými prípravkami. Impregnačné nátery, laky či oleje určené na ošetrovanie dreva môžu v niektorých prípadoch obsahovať aj agresívnejšiu chémiu. Tá sa ľahko dostane do ovzdušia a môže prísť do kontaktu s pokožkou. Aké ochranné prostriedky by nemali chýbať vo vašej výbave?
Ochranné rukavice
Ruky sú väčšinou najbližšie k trieskam, ostrým hranám a chemikáliám. Preto by mali byť hneď prvou chránenou časťou tela. Kvalitné pracovné rukavice zabránia styku kože s trieskami a odlietavajúcimi ostrými úlomkami, ktorým sa pri opracúvaní dreva nevyhnete. Drobné čiastočky sa dokážu ľahko zaryť pod kožu a je veľmi komplikované vybrať ich. Môžu sa rýchlo zapáliť a viesť k nepríjemným infekciám, ktoré vás obmedzia pri ďalšej práci.
Rukavice zároveň ochránia pokožku vašich rúk pred chemickými látkami z náterov. Tie majú lepivú konzistenciu, na koži rýchlo zasychajú a následne je problém s ich odstraňovaním. Spôsobiť môžu svrbenie, rôzne alergické reakcie či vyrážky.
Šetriť sa nevypláca!
Nesnažte sa kvalitné pracovné rukavice nahrádzať rôznymi alternatívami, ktoré nájdete doma. Tie nielenže nemusia dostatočne chrániť vaše ruky, ale ešte k tomu znižujú komfort pri práci. Bude vám v nich horúco a nástroje sa vám môžu šmýkať. Investícia do jedných dobrých rukavíc sa vám rozhodne vyplatí.
Ochranné okuliare
Zrak je jedným z najdôležitejších zmyslov, a preto by ste si ho mali dostatočne chrániť. Práca s drevom bez ochranných okuliarov je veľký hazard, ktorý môže skončiť vážnym zranením. Pri pílení a brúsení totiž dochádza k produkcii malých ostrých úlomkov, ktoré odlietavajú vysokou rýchlosťou. Ak vám „vpália“ do oka, nielenže ho môžu podráždiť a vyvolať zápal, ale dokážu ho aj nenávratne poškodiť.
To isté platí aj o náteroch. Pri práci s nimi sa môže stať, že sa vám malá kvapka dostane priamo do oka. V tomto prípade platí to isté ako pri ochranných rukaviciach. Slnečné či dioptrické okuliare vám síce poskytnú čiastočnú ochranu, no rozhodne nie na rovnakej úrovni ako kvalitné ochranné okuliare. Tie majú konštrukciu špeciálne navrhnutú tak, aby znižovali riziko preniknutia tekutiny či pevnej čiastočky do oka na najnižšiu možnú úroveň.
Respirátor alebo polomaska
Zabúdať by ste nemali ani na ochranu dýchacej sústavy. Myslite na to, že pri vdychovaní prachových čiastočiek a chemických výparov sa tieto splodiny dostávajú nielen do nosa, ale aj priamo do pľúc, odkiaľ krvou prenikajú do celého tela. Aj preto sa vám môže stať, že pri vdychovaní výparov z laku či náterov na drevo sa vám začne točiť hlava alebo pociťujete akési zvláštne omámenie zmyslov. Je to dôsledok toho, že chemikálie z pľúc prešli až do mozgu. Ak sa ich pôsobeniu vystavujete dlhodobo, dostanú sa aj do ďalších častí tela a môžu vyvolať celý rad zdravotných problémov.
Pred prachom a chemikáliami sa môžete chrániť jednoduchým respirátorom. Na zaistenie maximálnej bezpečnosti odporúčame použiť polomasku, ktorá má ešte lepšiu účinnosť. Investícia do nej sa oplatí najmä v prípade, že sa nebezpečným výparom z náterov vystavujete pravidelne a dlhodobejšie – napríklad, ak je práca s nimi náplňou vášho zamestnania. V prípade hobby prác s drevom a nátermi obvykle stačí obyčajný respirátor.
Pozor
Bežný respirátor chráni len pred prachom a aerosólovými časticami. Prchavé organické rozpúšťadlá, ktoré obsahujú mnohé náterové látky, sa odfiltrujú len respirátorom s uhlíkovým filtrom – navyše, filter treba pravidelne meniť, inak sa účinnosť stráca.
Ďalšie ochranné prostriedky, ktoré sa vám možno zídu:
- zátkové chrániče do uší alebo iná ochrana sluchu (najmä pri práci s motorovými pílami a brúskami, resp. pri niekoľkohodinovej práci s akýmkoľvek hlučným zariadením nad 80 dB),
- pracovná obuv (zabezpečuje stabilný a pohodlný postoj, bezpečný pohyb pri práci, keďže má zvyčajne protišmykové vlastnosti, je odolná proti prepichnutiu podrážky, má oceľovú špicu a chráni chodidlá pred poškodením, napríklad od ťažkých padajúcich kusov dreva),
- pracovné nohavice (ochrana pred odlietavajúcimi úlomkami dreva, zníženie rizika škrabancov a odrenín, mali by byť pohodlné pri pohybe a nesmú sa zachytávať o výčnelky).
Pozor
Zvoľte si vhodné oblečenie, a to najmä pri práci s výkonným náradím a strojmi. Inak hrozí zachytenie odevu do pohyblivých a rotujúcich častí stroja, a teda aj riziko ťažkého úrazu.
Rozhodne nikdy nič nepodceňujte. Stokrát sa vám nemusí stať nič, no na stoprvý raz môže dôjsť k vážnemu zraneniu s trvalými následkami. Ak investujete do kvalitných náterov alebo olejov, mali by ste rovnako kvalitne ochraňovať aj svoje zdravie.